piątek, 24 października 2014

Perfekcyjne risotto


Risotto potrzebuje Twojej atencji. W zamian jednak dostarczy Ci wspaniałych rozkoszy podniebienia. 
Bo w daniu tym bardzo duże znaczenie ma kremowa konsystencja. Risotto nie może być ani zbite, ani zbyt wodniste. Gdy nałożysz porcję na talerz, powinno nieznacznie płynąć po dnie, jednak nie całkowicie rozpłaszczyć.
Osiągnąć to można w bardzo prosty sposób:

Krok 1 - baza risotto

3-4 porcji

Składniki
150g ryżu, np. arborio
40g szalotki lub średniej białej cebuli, pokrojonej w drobną kostkę
1 ząbek czosnku
łyżeczka świeżego tymianku
1 łyżka masła
1 łyżka oliwy z oliwek
75 ml białego wina
400ml gorącego bulionu drobiowego lub warzywnego

Przygotowanie

  1. Zeszklij cebulę na oleju i/lub maśle razem z czosnkiem i tymiankiem. Dostosuj moc palnika tak, by cebula się nie przypaliła. Jeśli ją posolisz, to puści wodę i łatwiej będzie tego uniknąć. Ponadto, jeśli smażysz na maśle, dodając oliwy zmniejszysz ryzyko przypalenia masła. Ważne jest, by cebula nie zbrązowiała (zdj. 1).
  2. Dodaj ryż i gotuj go na małym ogniu mieszając do momentu, kiedy ziarna uzyskają przezroczystą obwódkę (zdj. 2). Dodaj białe wino i gotuj tak długo, aż całkowicie wyparuje wraz z alkoholem (zdj. 3 i 4).
  3. Po wyparowaniu wina, zacznij dolewać gorący i osolony bulion – sukcesywnie - ciągle mieszając. Kiedy pierwsza chochla bulionu wyparuje, dolewaj następną (zdj. 5). I tak przez 15-20 min. - do momentu, aż ryż będzie ugotowany al dente. Mieszanie ryżu jest bardzo ważne, gdyż powoduje wydzielanie się skrobii z ziaren. A to właśnie ona nadaje risotto kremowej konsystencji. W stadium bazowym ryż powinien być gęsty, dlatego ważne jest, by dolewać bulion etapami i w niewielkich ilościach.

Ważna uwagaAby uniknąć przywierania do dna, gotuj ryż na małym ogniu i... mieszaj;) Możesz tez podłożyć pod garnek metalową płytkę.

Sukcesem dobrego risotto jest nie tylko konsystencja, ale także równomierne ugotowanie ziaren oraz ich nierozgotowanie. Jak to osiągnąć?

I. Użyj garnka o dużej średnicy dna w stosunku do ilosci ryżu.
II. Jeśli przygotowujesz bazę z wyprzedzeniem, powinna być ona ugotowana w ok. 75% (zdj. 6) - pamiętaj, że ryż zanim ostygnie, zmięknie jeszcze. Dlatego przyspiesz proces chłodzenia, rozsmarowując bazę na tacy i wkładając do zamrażarki (tylko pilnuj żeby nie zamarzła!) lub do chłodnego pomieszczenia, a potem do lodówki (zdj. 7).



Krok 2 - na tym etapie możesz fantazjować do woli!:-P

Przepisy znajdziesz tutaj: etykieta - risotto

Po dodaniu pozostałych składników do bazy (informacje w konkretnych przepisach), pora na finalne czynności:
  1. Dodaj ser mascarpone lub serek śmietankowy typu Philadelphia oraz starty parmezan.
  2. Jeśli ryż jest gęsty, dodaj trochę bulionu. Natomiast jeśli jest zbyt rzadki, kontynuuj gotowanie, aby płyn częściowo wyparował. Jak wspomniałam wcześniej, gdy nałożysz porcję na talerz, risotto powinno nieznacznie płynąć po dnie, jednak nie całkowicie rozpłaszczyć. 








Sposób na soczyste piersi..



…z kurczaka
Borykasz się zapewne z problemem upieczenia lub usmażenia piersi tak, by nie były suche. Niewielka ilość tłuszczu w mięsie powoduje, że zanim pierś się całkowicie ugotuje, jej zewnętrzne warstwy zaczynają przypominać podeszwę..

Jest jednak świetny sposób, by temu zapobiec i zaserwować cudownie soczyste kawałki mięsa!

Po pierwsze: marynowanie
Marynaty czynią cuda – pozwalają przyprawom wniknąć do wewnątrz mięsa, nie tylko wzbogacając jego smak, ale również sprawiając, że staje ono się bardziej soczyste, miękkie(np. czosnek)i kruche (np. cytryna, jogurt), jak również lepiej przyswajalne przez organizm (np. imbir). Jeśli to możliwe, używaj świeżych ziół (możesz je zamrozić w sezonie, kiedy są tańsze!), bo są nie tylko bardziej naturalne w smaku, ale i zdrowsze (szczególnie jeśli jesteś alergikiem – na terenie zakładów produkcji suszonych ziół zazwyczaj wykorzystywane są również: soja, gluten, jaja, sezam). Nigdy nie dodawaj soli do marynaty, gdyż mięso puści wtedy soki, od których zależy jego soczystość.

Przykłady marynat:
1. Rozmaryn, cytryna, czosnek, oliwa z oliwek, liść laurowy, pieprz
2. Jogurt naturalny lub grecki, olej słonecznikowy lub ryżowy, starty imbir, czosnek, sok z limonki, przyprawa tandoori

Po drugie: uszczelnianie
Uszczelnianie polega na krótkim grillowaniu lub smażeniu kawałka mięsa tak, żeby zamknąć soki w nim zawarte wewnątrz. Przed tą czynnością posól mięso.

Rozgrzej patelnię i na dużym ogniu smaż na stronie prezentacyjnej przez 1-2 min. lub tak długo, aż pierś uzyska atrakcyjny, złoty kolor. Odwróć i smaż spód piersi przez kilkanaście sekund.

Po trzecie: pieczenie w niskiej temperaturze
Kolejnym etapem jest pieczenie. Nastaw piekarnik na 140-150 stopni. Niska temperatura zapobiegnie wysuszeniu, dzięki czemu piersi będą pysznie soczyste. Nie musisz ich przykrywać. 
Czas: ok. 15-20 min. (wszystko zależy od tego jak duże są piersi oraz jak długo były smażone). Po ok. 15 minutach sprawdź temperaturę (powinna wynosić min. 73 st. C), wbijając termometr w najgrubszą część mięsa. Jeśli nie masz termometra, możesz po prostu naciąć pierś i sprawdzić, czy mięso jest białe (czyli ugotowane).

…z kaczki
Kacze piersi są najlepsze i najbardziej soczyste serwowane różowe w środku (średnio wysmażone - medium). Pokrojone w poprzek w plastry, będą wyglądać bardzo atrakcyjnie na talerzu (walory wizualne to połowa sukcesu!). Nie musisz ich piec, gdyż gotowanie ich nie zajmuje dużo czasu.

Przykłady marynat:
1. Olej słonecznikowy lub ryżowy, imbir, czosnek, sos sojowy, papryczka chilli
2. Oliwa z oliwek lub olej słonecznikowy, starta skórka i sok z pomarańczy, tymianek, liść laurowy

Smażenie:
Zacznij od smażenia na skórze. Najlepiej na małym ogniu, gdyż wtedy możesz smażyć ja dłużej bez spalenia skóry. Smaż ją tak długo, aż się częściowo wytopi, a pozostałość stanie się pysznie krucha. Stopień ugotowania mięsa będzie widoczny (zmiana koloru). Obróć mięso i smaż na „brzuszku” przez ok. minutę (czas zależy o wielkości piersi i stopnia usmażenia).

Metoda badania stopnia ugotowania piersi kaczki bez użycia termometru (przebijanie mięsa powoduje wypłynięcie soków!):
Otwórz dłoń, a następnie połącz i ściśnij delikatnie kciuk i palec serdeczny. Palcem wskazującym drugiej dłoni sprawdź napięcie mięśnia pod kciukiem (wewnętrzna część dłoni) – mięso średnio wysmażone (różowe w środku – stosuj tylko w przypadku wołowiny, kaczki i jagnięciny) będzie miało taką samą sprężystość i napięcie.

Praktyka czyni mistrza!