piątek, 24 października 2014

Perfekcyjne risotto


Risotto potrzebuje Twojej atencji. W zamian jednak dostarczy Ci wspaniałych rozkoszy podniebienia. 
Bo w daniu tym bardzo duże znaczenie ma kremowa konsystencja. Risotto nie może być ani zbite, ani zbyt wodniste. Gdy nałożysz porcję na talerz, powinno nieznacznie płynąć po dnie, jednak nie całkowicie rozpłaszczyć.
Osiągnąć to można w bardzo prosty sposób:

Krok 1 - baza risotto

3-4 porcji

Składniki
150g ryżu, np. arborio
40g szalotki lub średniej białej cebuli, pokrojonej w drobną kostkę
1 ząbek czosnku
łyżeczka świeżego tymianku
1 łyżka masła
1 łyżka oliwy z oliwek
75 ml białego wina
400ml gorącego bulionu drobiowego lub warzywnego

Przygotowanie

  1. Zeszklij cebulę na oleju i/lub maśle razem z czosnkiem i tymiankiem. Dostosuj moc palnika tak, by cebula się nie przypaliła. Jeśli ją posolisz, to puści wodę i łatwiej będzie tego uniknąć. Ponadto, jeśli smażysz na maśle, dodając oliwy zmniejszysz ryzyko przypalenia masła. Ważne jest, by cebula nie zbrązowiała (zdj. 1).
  2. Dodaj ryż i gotuj go na małym ogniu mieszając do momentu, kiedy ziarna uzyskają przezroczystą obwódkę (zdj. 2). Dodaj białe wino i gotuj tak długo, aż całkowicie wyparuje wraz z alkoholem (zdj. 3 i 4).
  3. Po wyparowaniu wina, zacznij dolewać gorący i osolony bulion – sukcesywnie - ciągle mieszając. Kiedy pierwsza chochla bulionu wyparuje, dolewaj następną (zdj. 5). I tak przez 15-20 min. - do momentu, aż ryż będzie ugotowany al dente. Mieszanie ryżu jest bardzo ważne, gdyż powoduje wydzielanie się skrobii z ziaren. A to właśnie ona nadaje risotto kremowej konsystencji. W stadium bazowym ryż powinien być gęsty, dlatego ważne jest, by dolewać bulion etapami i w niewielkich ilościach.

Ważna uwagaAby uniknąć przywierania do dna, gotuj ryż na małym ogniu i... mieszaj;) Możesz tez podłożyć pod garnek metalową płytkę.

Sukcesem dobrego risotto jest nie tylko konsystencja, ale także równomierne ugotowanie ziaren oraz ich nierozgotowanie. Jak to osiągnąć?

I. Użyj garnka o dużej średnicy dna w stosunku do ilosci ryżu.
II. Jeśli przygotowujesz bazę z wyprzedzeniem, powinna być ona ugotowana w ok. 75% (zdj. 6) - pamiętaj, że ryż zanim ostygnie, zmięknie jeszcze. Dlatego przyspiesz proces chłodzenia, rozsmarowując bazę na tacy i wkładając do zamrażarki (tylko pilnuj żeby nie zamarzła!) lub do chłodnego pomieszczenia, a potem do lodówki (zdj. 7).Krok 2 - na tym etapie możesz fantazjować do woli!:-P

Przepisy znajdziesz tutaj: etykieta - risotto

Po dodaniu pozostałych składników do bazy (informacje w konkretnych przepisach), pora na finalne czynności:
  1. Dodaj ser mascarpone lub serek śmietankowy typu Philadelphia oraz starty parmezan.
  2. Jeśli ryż jest gęsty, dodaj trochę bulionu. Natomiast jeśli jest zbyt rzadki, kontynuuj gotowanie, aby płyn częściowo wyparował. Jak wspomniałam wcześniej, gdy nałożysz porcję na talerz, risotto powinno nieznacznie płynąć po dnie, jednak nie całkowicie rozpłaszczyć. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz