niedziela, 15 lutego 2015

Baza do tarty z ciasta kruchego


Tarta to świetne danie zarówno na ciepło, jak i na zimno. Zimna kroi sie lepiej, można ją więc przygotować wcześniej i schłodzić. A kiedy mamy gości -  pokroić i odgrzać kawałki.

1 baza o średnicy 28cm.
Przygotowanie: 15 min.
Pieczenie: ok. 35 min.


Składniki
200g masła (z lodówki) - lub pół na pół ze smalcem
400g mąki
skórka z 1 cytryny (opcjonalnie)
sól
woda
1 żółtko (smarowania)

Przygotowanie
Bardzo ważne jest by składniki były zimne i żeby pracować z nimi minimalną ilość czasu. Dotyk rozgrzewa, więc używamy głównie opuszków palców.

 1. Wyjmij masło z lodówki i pokrój w kosteczkę (ok. 5mm). Włóż do zamrażarki na 10 min. Połowę masła możesz zastąpić smalcem – ciasto będzie wtedy ekstra kruche!
 2. Mąkę wymieszaj z solą i skórką z cytryny (jeśli jej używasz).
 3. Wyjmij masło z zamrażarki, wrzuć do miski z mąką i wymieszaj delikatnie (zdj. 1).
 4. Umyj ręce w zimnej wodzie, osusz i opuszkami palców rozdrabniaj masło z mąką.
 5. Gotowa mieszanka powinna nabrać sypkiej konsystencji (porównywalnej do bułki tartej). Pozostaw jednak malutkie kawałki masła - nadadzą upieczonemu ciastu chrupkości i delikatności (zdj. 2).
 6. Dolej 2 łyżki bardzo zimnej wody i ugnieć palcami w jednolitą masę. Staraj się wykonać tę czynność szybko i pracować z ciastem jak najkrócej. Jeśli trzeba, dolej wody. Pamiętaj jednak, że im więcej wody, tym twardsze ciasto po upieczeniu! (zdj. 3).
 7. Owiń ciasto w folię spożywczą i włóż do lodówki na co najmniej 1h.
 8. Wyjmij z lodówki ciasto i rozwałkuj na odpowiednią grubość (kilka mm.) i średnicę (musi być większa od formy). Jeśli klei się do blatu lub wałka, przyprósz je mąką (zdj. 4 i 5). W tym momencie możesz ciasto zamrozić – wyłóż je papierem pergaminowym i ostrożnie zawiń w rulonik, uważając żeby się nie skleiło, a papier całkowicie oddzielał warstwy. Zawiń w folię spożywczą, a następnie w folię aluminiową i wstaw do zamrażarki.
 9. Nawiń ciasto na wałek i rozłóż delikatnie na formie,po czym przyciśnij do dna formy, szczególnie w rogach (zdj. 6, 7 i 8).
 10. Następnie palcem przyciśnij ciasto do ścianki formy (zdj. 9).
 11. Ważne, żeby ciasto wystawało ponad formę (czasem ciasto kurczy się podczas pieczenia). Możesz je trochę przyciąć nożyczkami (zdj. 10).
 12. Nakłuj ciasto widelcem (zdj. 10)i wstaw do lodówki na 0,5h – sprawi to, że gluten się zrelaksuje i nie będzie się kurczył podczas pieczenia.
 13. Wyłóż ciasto papierem pergaminowym i nasyp kaszę lub ryż - zapobiegnie to wyrośnięciu ciasta (zdj. 11).
 14. Piecz w temp. 200 st. C ( 2 grzałki) przez 10-15 min.
 15. Wyjmij ciasto i zmniejsz temp. piekarnika do 190 st. C.
 16. Delikatnie zdejmij papier pergaminowy wraz z zawartością (zdj. 12).
 17. Wysmaruj ciasto żółtkiem (zdj. 13) (stworzy ono swego rodzaju warstwę ochroną przed mokrym wkładem do tarty) i włóż z powrotem do piekarnika na ok. 20 min. Bardzo ważne, żeby co kilka minut sprawdzać, czy ciasto nie wyrasta – należy wtedy przebić je widelcem i przygnieść ręką do dna (polecam rękawiczkę..).
 18. Wyjmij tartę i pozwól by trochę ostygła, a następnie ostrym nożem odetnij wystające ciasto przesuwając nóż wzdłuż ścianki formy (zdj. 14 i 15).Brak komentarzy:

Prześlij komentarz