czwartek, 27 listopada 2014

Kardamon - eksplozja aromatu


Kardamon jest rośliną z rodziny imbirowatych (Zingiberaceae) pochodzącą z południowych Indii. Zwany przyprawą życia lub królową przypraw, charakteryzuje się słodkim, lekko mentolowym aromatem i nadaje potrawom niepowtarzalny korzenny smak oraz zapach. Jest, po szafranie i wanilii, najdroższą przyprawą świata.

Ziarna kardamonu znajdują się w kapsułce, którą przed wrzuceniem do potrawy należy rozbić. Można też wykorzystać same ziarna, pozbywając się skorupki.

Kardamon po zmieleniu bardzo szybko traci swój aromat.

Rodzaje kardamonu
Kardamon zielony (Elettaria cardamomum) ziarna znajdują się w zielonej kapsułce. Dodawany do dań głównych i ich dodatków oraz potraw słodkich. W krajach arabskich popularny z kawą.
Kardamon czarny (Amomum subulatum) charakteryzuje się nieco większą i bardziej wybrzuszoną, brązową kapsułką oraz kamforowym smakiem. Posiada on zupełnie inny aromat, niż kardamon zielony i nie może stanowić jego substytutu. Stosowany głównie w indyjskich daniach gorących.

Kulinarne zastosowanie
Kardamon używany jest do wielu dań krajów półwyspu indyjskiego: curry, ryżów (pilau, biryani), kebabów oraz deserów. Często łączony z cynamonem, goździkami i anyżem.

Składnik mieszanki Garam masala (stosowanej m.in. do przyrządzania dahl, czyli dania z soczewicy). Garam masala dodaje się pod koniec gotowania – w przeciwnym razie przyprawa staje się gorzka i psuje smak potrawy.

Kawa z kardamonem jest symbolem arabskiej gościnnosci. Rozgniecione ziarna i kawę mieloną zalewa się wrzątkiem i dodaje cukru oraz śmietanki.

Herbata z kardamonem, mlekiem i cukrem to napój popularny w Indiach.

Sprowadzony do krajów skandynawskich przez Wikingow, kardamon używany jest do wypieków, napojów (akvavit) oraz mielonego mięsa.

Dania z kardamonem w Dopraw Swój Świat:

Właściwości zdrowotne
Z ziaren kardamonu uzyskuje się olejek eteryczny zawierający borneol, kamforę, pinene, karwone, eucalyptol, terpinene, sabinene. Składniki te wpływają łągodząco na niestrawności pokarmowe, gazy oraz wzdęcia.

Żucie kardamonu pomaga pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust. W starożytnym Egipcie stosowany był do czyszczenia zębów i dziąseł.

Wysoka zawartość eukalyptolu powoduje, że kardamon posiada właściwości afrodyzjaku...
Wartości odżywcze

Składnik
Wartość odżywcza
w 100g
Procent dziennego
zapotrzebowania
Wartość energetyczna
311 Kcal
15.5%
Węglowodany
68.47 g
52.5%
Białko
10.76 g
19%
Tłuszcz
6.7 g
23%
Cholesterol
0 mg
0%
Błonnik
28 g
70%
Witaminy
Niacyna
1.102 mg
7%
Pyridoksyna
0.230 mg
18%
Ryboflawina
0.182 mg
14%
Tiamina
0.198 mg
16.5%
Witamina C
21 mg
35%
Elektrolity
Sód
18 mg
1%
Potas
1119 mg
24%
Minerały
Wapń
383 mg
38%
Miedź
0.383 mg
42.5%
Żelazo
13.97 mg
175%
Magnez
229 mg
57%
Mangan
28 mg
1217%
Fosfor
178 mg
25%
Cynk
7.47 mg
68%



Materiał źródłowy:





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz